Zaznacz stronę

Połączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych – kiedy i jak je stosować?

Połączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych to jeden z metod konfiguracji systemu solarnego, polegający na łączeniu ze sobą kolejnych paneli przewodami tak, aby jedno z wyjść (plusowe) pierwszego panelu było połączone z wejściem (minusowym) następnego panelu, a wyjście tego panelu z kolejnym wejściem, i tak dalej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie napięcia całego układu, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej wartości prądu.

Kiedy wybrać połączenie szeregowe?

Wybór połączenia szeregowego powinniśmy rozważyć, gdy nasz system fotowoltaiczny ma dostarczać energię do inwertera o określonym zakresie napięcia wejściowego, który jest wyższy niż napięcie pojedynczego panelu. Takie rozwiązanie jest również korzystne, kiedy dysponujemy ograniczoną przestrzenią montażową, co wymusza umiejscowienie ograniczonej liczby paneli fotowoltaicznych w konkretnym miejscu i konieczność osiągnięcia odpowiedniego napięcia systemu.

Jak poprawnie połączyć panele fotowoltaiczne w szereg?

Wybór paneli

Kluczowe jest, aby panele połączone szeregowo były tego samego typu i miały identyczne parametry elektryczne. Pozwoli to uniknąć problemów takich jak nierównomierna wydajność czy ryzyko zniszczenia paneli.

Montaż i leżące połączenia

Panele należy zamontować z zachowaniem bezpieczeństwa, w taki sposób, aby były stabilne i zapewniały optymalne warunki do wytwarzania energii (na przykład kierunek południowy dla półkuli północnej). Kolejnym krokiem jest połączenie paneli przewodami, które muszą być dopasowane do przekroju i warunków środowiskowych.

Praca z kontrolerem ładowania

Podczas pracy z połączeniem szeregowym ważnym elementem jest kontroler ładowania. Musi on być dobrany do maksymalnego napięcia, które może wygenerować połączone panele oraz odpowiedniej wydajności prądowej.

Zabezpieczenia

Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenia elektryczne, w tym przewody zabezpieczające przed przeciążeniem, która mogą wystąpić w wyniku na przykład lokalnych zwarcia czy uszkodzeń.

Wady i zalety połączenia szeregowego

Zalety

– Zwiększenie napięcia całego układu bez wpływu na wartość prądu.
– Możliwość dopasowania napięcia do wymagań inwertera.
– Zmniejszenie ilości używanych przewodów połączeniowych.

Wady

– Wrażliwość na zacienienie jednego z paneli, co może znacząco obniżyć wydajność całego szeregu.
– Konieczność wykorzystania inwerterów przystosowanych do wyższego napięcia.

Połączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych to efektywna metoda na zwiększenie napięcia generowanego przez nasz system solarny. Aby jednak było skuteczne, wymaga precyzyjnego doboru sprzętu i przemyślanej instalacji. Jest to sposób szczególnie polecany dla tych, którzy mają do czynienia z ograniczeniami przestrzennymi i koniecznością dopasowania się do technicznych wymagań inwertera. Pamiętajmy jednak, że każde połączenie powinniśmy konsultować z doświadczonym instalatorem fotowoltaiki, aby zapewnić maksymalną wydajność i bezpieczeństwo naszej instalacji.